אחת הבעיות הנפוצות בכל מערכת הביוב הינה הצטברות שורשים הגורמים לסתימות. חיתוך שורשים על ידי ביובית היא אחת הדרכים לשחרור הסתימה. מרביתן קורות בתוך צנרת הביוב שבחצר וחלקן גם בתוך הצנרת הביתית כאשר השורשים מצליחים לעבור דרך סדקים ולגדול לתוכן. לעיתים, נוצרות סתימות מורכבות יותר כאשר נוספים אליהם גופים זרים המגיעים מהאסלות. כאן מדובר על תחבושות היגייניות, מיכלי סבון אסלה הנמצאים על דפנות האסלה, גלילי ניירות טואלט ועוד. סתימות מונעות התקדמות הנוזלים והמוצקים הלאה ופורצות דרך מכסי בריכות הביוב ו/או דרך האסלות שבית עצמן. מצב זה נחשב לבעייתי מאוד מאחר והשלוליות הנוצרות הינן בעלות ריחות רעים ומציפות את הסביבה. הן מכילות חיידקים המסוכנים לבריאות הדיירים. בנוסף, אין דרך להשתמש במערכת המים הביתית עד לפתרון הבעיה. תקלות אלו יש לטפל בהקדם האפשרי, ומשום כך, חברות רבות מספקות שירותיהן גם בשעות לילה ובשעות אחרות שאינן שגרתיות.

איתור הסתימה

כדי להבין יותר כדאי להכיר את מערכת הביוב. היא מורכבת מבריכות המחוברות ביניהן בצנרת במערכת סגורה בקו ישר. בחצר גדולה יש מספר בריכות. כל הקו מוביל הלאה למערכת הביוב האזורית. פתיחת הסתימות נעשות בעיקר בצנרת הסגורה. הצוות המגיע למקום עם הביובית ושואב תחילה את כל הנוזלים מהמערכת אותם מרוקנים באתרים מורשים. לאחר מכן,  מנסים לאתר את הסתימה. עושים זאת בשתי דרכים. אחת היא על ידי החדרת מוטות מיוחדים המוברגים אלו לאלו עד כדי יצירת מוט ארוך. בקצה הראשון שבהם יש קפיץ אשר פוגע בסתימה ונעצר. ניתן לסובב אותו ועל ידי כך ללפות שורשים. משיכה חזקה וחלקם נתלשים וכן הלאה. הבעיה היא, שכמעט בלתי אפשרי לפתוח סתימות מורכבות בשיטה זאת, ואז יש צורך בביובית. שיטה אחרת לאיתור מקום הסתימה היא על ידי החדרת מצלמת סיב אופטי השולחת תמונות את צג המצוי בידי המפעיל. כך, ניתן לראות אותה ולתכנן שחרורה.

חיתוך השורשים

ביובית הינה כלי רכב כבד שעליו יש מיכל לאגירת נוזלים, מערכת לשאיבת מים ומערכת להזרקת מים בלחץ. מערכת המים היא זאת הפותחת את הסתימה. בקצה הצינור קיימת דיזה מיוחדת אשר יוצרת סילון מים דק המסוגל לחתוך שורשים, מיכלי פלסטיק, גזעי עצים, ניירת וקרטון ואף לפורר רגבי אדמה. כך מתרסקת הסתימה ותוכנה מוזרם קדימה. זרם המים מופעל הלאה כדי לקלף שכבות לכלוך שנדבקו לדפנות הצנרת. כך היא מתנקה לחלוטין. ניתן להזרים גם חומרים קוטלי עשבים לניקוי מושלם יותר. בשלב זה, ממשיכים לצלם את המערכת הריקה ועכשיו ניתן לראות את כולה ולסקור את הסדקים, השברים ואת מצבה הכללי. ניתן להחליט כעת אם מתקנים אותה חלקית או עורכים שיפוץ יסודי.

משימות נוספות שהביובית מבצעת

ביובית מיועדת לביצוע משימות נוספות וביניהן: שאיבת בורות ספיגה, בורות שומניים ממפעלים כימיים ואחרים. בנוסף, שאיבת מי הצפות מחניונים, ממרתפים וממבנים תת קרקעיים אחרים. הדבר נדרש לאחר ימי גשם סוערים כאשר מערכת הניקוז המקומית לא עומדת בעומס, קורסת ולא מצליחה לקלוט את כמויות המים הרבות. הן שואבת גם מי בריכות ועוד. ניתן למצוא אותן בגדלים שונים, והן נבדלות ביניהן בטכנולוגיה ובתפוקת העבודה שלהן. ביוביות גדולות מסוגלות לחתוך שורשים עבים ולשחרר סתימות במהירות רבה. יש קטנות ונמוכות היכולות לנסוע בחניונים מקורים ובמבנים נמוכים ושם לבצע משימותיהן. חברה בעלת ביובית מספקת את כל השירותים הללו, ובנוסף, שירותי ביוב ואינסטלציה  מגוונים כולל הקמת מערכות מהיסוד. מומלץ להזמין אותה לכל משימה דחופה או מסודרת כדי לקבל שירות אישי ומקצועי.