בכל בית יש שתי מערכות אינסטלציה. האחת מכניסה את המים הנקיים פנימה באמצעות צנרת בעלת קוטר קטן, יחסית. השנייה היא להוצאת המים המשומשים החוצה באמצעות מערכת צינורות בעלת קוטר גדול יותר. בשתי המערכות מותקנת הצנרת מתחת לקרקע או בקירות, ורק נקודות הקצה כמו ברזים, טושים, ניאגרות ועוד גלויים. כאשר המערכת תקינה אזי המים זורמים בה ללא בעיות. יחד עם זאת, לעיתים, נוצרים סדקים או שברים בצנרת הגורמים לנזילות. נזילות עלולות להתפרץ גם מחיבורים בין צנרת כאשר האטמים שחוקים וכיוצא בזה. במקרים כאלו, קשה מאוד לאתר את הנזילות. המים זורמים בשיפוע, ולעיתים, פורצים החוצה דרך סדק בקיר במקום מרוחק מנקודת התקלה.

איתור בשתי דרכים

נזילות מהוות צרה צרורה. ראשית, הטיח והצבע מתקלפים ולאורך זמן נוצרת רטיבות עד כדי יצירת כתם רחב. האוויר במקום הופך ללח מה שמסכן את בריאות השוהים במקום. לכן, יש צורך לטפל בתקלה כי היא לא תיעלם מעצמה. אינסטלטור מקצועי בהוד השרון יודע לאתר נזילות אלו ועושה זאת במספר שיטות. הראשונה היא ידנית ונחשבת למיושנת יותר. הוא שובר את קיר במקום החשוד ומנסה לגלות את הצינור הפגוע. כך עד למציאתו. הבעיה היא, שכאן הוא עלול לשבור שטח רחב עד שהוא מגיע למקום. דרך אלגנטית אחרת היא באמצעות מצלמה תרמית היכולה לגלות מיקום מדויק באמצעות טמפרטורה. חום המים שונה במקום פריצתם ממקום מרוחק יותר. מעבירים את המצלמה לאורך הקו החשוד ושינוי בצבעים העולים על המסך, מסגירים את המקום המדויק.

חיסכון

יעילות השיטה הנ"ל מוכחת בכל פעם מחדש. כך נמנעים שבירת אריחים, מרצפות, קירות ועוד ללא צורך. העבודה נעשית קלה יותר והתיקון מהיר יותר. גם הגימור ייעשה היטב וללא סמני לוואי מיותרים.  עבודת הגימור נעשית לאחר שהתיקון מסתיים. תחילה מטייחים ורק לאחר שהטיח מתייבש צובעים. טיפול בין שלב לשלב יכול להיעשות לאחר מספר ימים. גימור מקומי חוסך רבות בזמן עבודה ובחומר. במקרים בהם שוברים קירות בשטח גדול, לא יהיה מנוס מתיקון כל הקיר ובהוצאה רבה יותר.

שיפוץ קו כללי

יחד עם זאת, לעיתים מתברר כי לא כדאי לבצע תיקון מקומי, וזאת, כאשר כל קו הצינורות רקוב. אז יומלץ על ידי האינסטלטור לבצע שיפוץ כללי ולהחליף את כל הצנרת, ולעיתים, גם את הברזים ואביזרי הקצה  האחרים. ההמלצה מגיעה עקב ההערכה שצנרת רקובה לא תעמד בלחץ המים גם לאחר התיקון, והפיצוץ הבא הוא רק עניין של זמן. מוטב להשקיע עכשיו כסף נוסף מאשר להזעיק בעל מקצוע מחדש לאחר זמן לא ארוך.  בשיפוץ צנרת כזה אין ברירה אלא לתקן את הכול מהיסוד. הדבר אומר, ריצוף או קרמיקה חדשה ועוד. בכל מקרה, איתור מהיר יסייע לפתור בעיות ביתר קלות ויחסוך כסף וזמן יקר לכל לקוח.

נזילות בצנרת הביוב

נזילות אחרות יכולות להיות גם בצנרת המובילה את המים המשומשים ומי האסלות החוצה. גם כאן ניתן לנסות לאתר אותן באמצעות מצלמה תרמית, אבל קיימת אפשרות לעשות זאת גם באמצעות מצלמת סיב אופטי אותה  ניתן להחדיר פנימה. היא שולחת תמונות אל צג המצוי בידי המפעיל. מצלמה כזאת גם מאתרת סתימות בביוב ובצנרת הביתית. נזילות צנרת הן מהבעיות היותר דחופות שניתן למצוא במערכת האינסטלציה. כאשר הן גדולות אזי משביתים את כל המערכת עד לפתרון הבעיה. כאן נוהגים לסגור את הברז הראשי שמחוץ לבית. מומלץ להזמין אינסטלטור מקצועי למקרים דחופים כאלו. הוא עובד כל השנה וגם לאורך מרבית שעות היממה.