קניתם דוד שמש ואתם רוצים לתחזקו היטב לטובת ניצולו המקסימאלי? אז נא להקפיד על מספר כללים. דוד שמש מורכב מקולטים המותקנים על הגג ומהדודים המותקנים על הגג או בתוך הבית. הם מחוברים ביניהם בצנרת נדרשת. כל תקלה במערכת תימנע אספקת מים חמים בכמות מתאימה ותחייב תיקונים בהוצאות כאלו ואחרות. תקלות חמורות משביתות את הדודים או הקולטים ומחייבות החלפתן בהוצאות של אלפי שקלים. משום כך, תחזוקה נכונה על ידכם הינה מחויבת המציאות וניתן לעשותה במינימום הוצאות. ידוע, כי תחזוקה מונעת היא אחת הדרכים הטובות לשמירה על דוד השמש.

התקנת אלמנטים תקינים ושמירה עליהם

נקטו פעולות להפחתת אבנית – אבנית מגיעה עם המים ומצטברת בצנרת, על גופי חימום ובמקומות אחרים. הניחו מסננים על צנרת בכניסה לבית ובכניסה לדודים ו/או לקולטים. אבנית בצנרת יוצרת סוג של פקק שאנו מאפשר זרימת מים תקינה. נוצר לחץ בנקודה מסוימת הגורם ליצירת סדק בה. כאשר הן קורות בצנרת חיצונית אזי ניתן להחליפה. חורים בצנרת בתוך הקולטים לא ניתן לתקן ויש להחליף אותם בהוצאה כבדה. אבנית מצטברת על גוף החימום, במקרים בהם היא עוטפת אותו אזי  הוא מפסיק לחמם ונוצר קצר. טכנאי המגיע חייב להחליפו בעלות גבוהה, יחסית.

החליפו בזריזות תרמוסטט תקול – תרמוסטט מווסת את טמפרטורת המים ואינו מאפשר לה לעלות מעל ל60 מעלות צלסיוס. כאשר הוא תקול אזי המים עלולים להתחמם יתר על המידה. במקרים הקלים, הם פוגעים בגוף החימום אשר לא עומד בלחץ, מפסיק לפעול ויוצר קצר חשמלי. במקרים המורכבים, החום עלול לפגוע בציפוי הפנימי של הדוד העשוי מחומרים מבודדים ולפוצצו. במקרה כזה, לא תהיה לכם ברירה אלא להחליף את כל הדוד בעלות גבוהה. לכן, ברגע שתבחינו בתקלה כלשהיא בתרמוסטט מומלץ להזמין טכנאי דודי שמש ברחובות או באזור המגורים שלכם לבדיקתו והחלפתו. טיפול זריז ובזמן ימנע את הבעיות הקשות לאחר מכן.

הקפידו על טיימר תקין – נועד להפסיק פעולתו של דוד לאחר זמן המוגדר כזמן קריטי שמעליו הדוד יתחמם יתר על המידה. תקינותו חשובה למניעת תקלה מורכבת.

הימנעו מהדלקה ביום חם – גם כאשר כל המערכות תקינות הוא מבטיח מניעת חימום יתר. ככל שמדליקים את הדוד כך יוצרים עומס על החמם וגורמים להצטברות אבנית ולקיצור חייו.

נתקו הבית מברז המים המרכזי בעת היעדרות ארוכה – הדבר טוב למניעת חימום מים מיותר באותה תקופה שתגרום לפיצוץ הדוד. מעבר לכך, הוא טוב באופן כללי למניעת הצפות בבית.

הזמינו שטיפת קולטים מקצועית – מומלצת אחת לשנתיים כדי לרענן את הצנרת בהם ולשמור על כשירותה.

נקו חיצונית  את הקולטים  –  ניקוי תקופתי עם מים וחומרי ניקוי מונע התאמצות יתר של המערכות וטוב למערכת באופן כללי.

בדקו נזילות על בסיס קבוע – יש לוודא שאין נזילות המעידות על תקלות. כאשר הן קיימות להזעיק מומחה במהירות האפשרית.

בדקו יציבות הבסיס של המעמד בגג – בדיקת המעמד כולל אמצעים לעיגון הקיימים על גגות משופעים וגגות רעפים.

הקפידו על בדיקת המעגלים החשמליים – בעת כל חשד לתקלה כלשהיא הקשורה לדוד. נעשית על ידי חשמלאי מוסמך

הזמינו טכנאי לביקורת אחת לתקופה – לבדיקה מקיפה.

 

שירותים מקצועיים בתחום

מומלץ לכם לקבל שירותים מקצועיים בתחום. ראשית, כדאי לכם לרכוש מערכות המיוצרות על ידי יצרנים בעלי מוניטין. הם מייצרי את המערכות תחת בקרת איכות חמורה ותקינות רשמית. בנוסף מספקים אחריות. יש להיות בקשר עם חברה בעלת מוניטין אשר ברשותה תשתית מתאימה לפעילותה. היא משתמשת בחלקי חילוף תקניים ואנשי השירות שלה מבצעים עבודה מקצועית.