דוד חשמלי הינו אחד מאמצעי חימום המים בבתים ובמבנים אחרים. הוא לצד דודי שמש נחשבים לאמצעים העיקריים. הוא פחות נפוץ מהם מסיבות שונות. הראשונה היא כי קיים חוק המחייב התקנת דודי שמש בבתים של עד 8 קומות, והשני כי דוד השמש חסכוני יותר בגלל אנרגיית השמש. יחד עם זאת, בבתים של תשע קומות ומעלה בהם אין מערכת חימום סולארית, אין, לרוב, ברירה אלא להתקין אותו. הוא נדרש גם בבתים בהם אין כדאיות כלכלית לדוד שמש, ובבתים קטנים בהם יש דיירים מעטים.

דודים מגוונים                                                 

מבחינים בדגמים שונים המיוצרים על ידי חברות ישראליות וזרות רבות. הגדולים הם בנפחי 80, 120, 150 ו200 ליטר שנועדו למשפחות בסדרי גודל שונים. הנפוצים ביותר הם בני 120 ליטר למשפחות בנות 4 נפשות ו 150 ליטר לבנות 5 נפשות. אלו המלצות בלבד וכל בעל בית יכול לבחור את המתאימים למשפחתו מבחינת כל השיקולים כולל המחיר. הבחירה נעשית לבסוף, על פי צרכים, טעם אישי ושיקולים כלכליים. לצידם נתן למצוא דודים קטנים בני 30 ו50 ליטר שניתן לחממם במהירות. מבקשים אותם אנשים בודדים או זוגות שאין להם צרכי חימום רבים מאוד. אלו נחשבים לחסכוניים מאוד ומתחממים תוך פרק זמן קצר.

מבנה הדוד

כל דוד מורכב ממסגרת קשיחה שהמעטפת שלה בנויה מפלדה. הציפוי הפנימי עשוי מחומרים מבודדים המסוגלים לשמור על חום המים לאורך זמן.  בכל אחד יש גוף חימום שבאמצעותו מתחממים המים. בנוסף, יש מספר אביזרי וברזי בטיחות. כך, תרמוסטט לויסות חום המים אשר אינו מאפשר להם להתחמם מעבר ל 60 מעלות צלסיוס. רתיחה מעבר לכך עלולה לסכן את הציפוי הפנימי ולגרום לפגיעה בו מה שיחייב החלפת כל הדוד. ברז אחר הוא ברז ערבול המותקן ביציאת המים החמים שתפקידו הוא למנוע יציאת מים בטמפרטורה של מעבר ל50 מעלות צלסיוס. הוא נועד להגנה על המשתמשים ובעיקר הילדים, הזקנים ואנשים מוגבלים אחרים. ברז אחר הינו ברז ניתוק אותו מפעילים בעת נזילות וכאשר מבצעים תיקונים. הפעלתו פשוטה ונעשית על ידי הדלקת מתג החשמל. בדודי שמש מתקדמים ניתן להדליק באמצעות תכנת אפליקציה מתאימה וניתן לעשות זאת מהטלפון הנייד בכל מקום.

התקנה

התקנה נעשית על ידי טכנאי מוסמך אשר נעזר בעובדים נוספים להובלת הדוד והעמדתו על בסיס מתאים. ניתן להניח אותו בעליית גג, בגומחה קיימת ובכל מקום מתאים שייבחר על ידי בעלי  הבית. רצוי להניחו בקרבה לאמבטיה אבל, לרוב, אין לכך משמעות רבה מדי כי המים יגיעו חמים גם למטבח. יש צורך בהכנת תשתית חשמל מתאימה הכוללת נקודת חשמל, ולעיתים, גם שקע חשמל צמוד.  מכין אותה חשמלאי מוסמך. במקרים ומדובר על דודים גדולים, הרי שהוא יעדיף מעגל חשמלי נפרד לדוד ולא אחד שיש עליו גם מכשירים זוללי חשמל נוספים. הדבר ימנע בעתיד תקלות וניתוקים בעת עומס.

תחזוקה

מומלץ לתחזק היטב את הדוד כדי לשמור על תקינותו. עלולות לקרות בו תקלות שונות הכוללות נזילות ובלאי של גוף החימום. הבלאי נוצר בעיקר משקיעת אבנית עליו המגיעה עם המים. במקרה כזה אין ברירה אלא להחליפו. התקנת מסננים בכניסה לבית תפחית בעיה זאת. קצר מיידי בהפעלה או חימום מים איטי זאת, מהווים אינדיקציה שגוף החימום תקול או מתחיל להתבלות. כל דוד מגיע עם אחריות יצרן הנקבעת למספר שנים על פי שיקוליו. מומלץ לרכוש דודי שמש ודודי חשמל של יצרנים בעלי מוניטין אשר מספקים גם שירותי תיקונים ותחזוקה.