דודי  שמש מחממים מים על ידי אנרגיית השמש והחשמל. דודי חשמל, לעומתם, מיועדים רק להפעלה חשמלית. זאת אחת הסיבות לכך שהם נפוצים יותר. דודי שמש ברחובות מצויים במרבית הבתים בגלל החיסכון ומאחר וקיים חוק המחייב התקנתם בבניינים של עד לגובה 8 קומות. ניתן למצוא מבחר של דודי שמש וחשמל שהינם בעלי נפח רב של 80, 120, 150 ו200 ליטר. הפופולאריים ביותר הם בני 120 ליטר למשפחות בנות  4 נפשות ו150 ליטר משפחות בנות 5 נפשות. אלו ההמלצות הקיימות אבל כל אחד יכול לבחור את הדוד המתאים ביותר לצרכיו, לטעמו האישי, ליכולותיו ולשיקוליו הכספיים. במרבית המקרים לאו דווקא שיקול המחיר הוא המכריע כי הבדלי המחירים בין נפח אחד לשני לא גדולים, ומוטב לרכוש גדול יותר כדי להבטיח אספקת מים טובה למשפחה המתרחבת.  לגבי דודי שמש – גם מיקום באזור שטוף שמש מהווה שיקול כי המים יהיו חמים כל העת.

דודי חשמל קטני נפח

ניתן למצוא דודי חשמל בנפחים של 30 ו50 ליטר המתאימים לאנשים בודדים, לזוגות וכדומה. בבתים קטני מידות אין הצדקה כלכלית להתקנת מערכת קולטים יקרה מאחר ודודי החשמל הללו ממחממים את המים במהירות, ולכן, יעילים וחסכוניים מאוד. השיקול הכלכלי כאן קובע. לעיתים, מתווספים אליו שיקולים נוספים, דוגמת המרחק בין הגג הגבוה לדירה. המים, במקרים מסוימים, לא מגיעים חמים דיים מהקולטים.

גוף החימום

דודי שמש ודודי חשמל דומים במבנה שלהם. שניהם עשויים ממעטפת קשיחה העשויה מפלדה. שכבת הציפוי הפנימית עשויה מחומר מבודד המסוגל לשמור על חום המים לאורך זמן. בכל דוד יש גוף חימום שתפקידו לחמם את המים על ידי החשמל. גוף החימום נבחר על פי תפוקת החום שלו והוא מותאם לגודל הדוד. בדודים רבים הוא מותקן על פלאנג' הכולל גם תרמוסטט.  בדודי שמש הוא פעיל פחות, ולכן, אורך חייו גדול יותר ויכול להימשך בין 4 ל 6 שנים. בדודי חשמל הוא פעיל יותר ועלול להתקלקל כבר לאחר שנתיים עד שלוש. בדודים של 200 ליטר אף פחות מכך. הוא מתבלה בעיקר בכלל אבנית המצטברת עליו לאורך זמן. היא מגיעה עם המים ומתיישבת בהדרגה עליו. ככל שהיא מתרבה כן יעילות החימום שלו יורדת עד להשבתתו המלאה.

תקלות והחלפה

סימנים לתקלות הם כאשר מפעילים את החשמל ונוצר קצר חשמלי מיידי הגורם לנפילת מפסק הפחת. סימנים אחרים בולטים פחות הם כאשר החימום איטי מבעבר וכאשר צריכת החשמל שלו עולה. בעיתות אלו כדאי להזמין טכנאי דודי שמש. הוא חייב להחליף את הדוד ועושה זאת בשלבים. ראשית, מנתק את החשמל ומרוקן את המים מהדוד. לאחר מכן, מחליף בגוף חימום תקני חדש. לבסוף, מוודא שכל המערכת פועלת כשורה ומחממת היטב.

אביזרי בטיחות

בכל דוד יש גם ברזים ואביזרים בטיחותיים. יש תרמוסטט שתפקידו הוא למנוע רתיחת מים מעבר לטמפרטורה של 60 מעלות צלסיוס המסוכנים למשתמשים ואף לדוד עצמו. הם עלולים לפגוע בשכבת הציפוי הפנימי ולסדוק אותה. תקלה כזאת איננה ניתנת לתיקון ויש להחליף את כל הדוד בהוצאה נכבדה למדי. ברז אחר הוא ברז ערבול שחובה להקינו על פי החוק. הוא מותקן בנקודת יציאת המים החמים ותפקידו למנוע חום של יותר מ50 מעלות צלסיוס. זאת כדי למנוע כוויות מהמשתמשים שחלקם ילדים וזקנים. ברז אחר הינו ברז ניתוק הנסגר בעת נזילות וכאשר מתבצעים תיקונים. כל האבזור הנ"ל חייב להיות תקין. מומלץ לקבל שירות מחברה מקצועית המתקינה דודי שמש ברחובות ומתקנת תקלות בהם.