דודי שמש נחשבים למערכות הנפוצות והמובילות בחימום המים בבתים ובמבנים אחרים. יש להם יתרונות רבים וחסרונות מעטים. החוק מחייב התקנתם בבניינים של עד 8 קומות. בגבוהים יותר אין די מקום על הגגות לכל המערכות הנדרשות, ולכן, אין חובה כזאת. הם מגיעים בנפחים שונים של 80, 120, 150 ו200 ליטר. המבוקשים והמומלצים ביותר הם בני  120 ליטר למשפחות בנות  4 נפשות ו150 ליטר משפחות בנות 5 נפשות. אלו ההמלצות הניתנות על ידי היצרנים והמשווקים אבל כל אחד יכול לבחור על פי שיקוליו. מה שקובע הוא הצורך האמיתי, היכולות הכספיות, הטעם והרצונות ועוד. משפחה של 5 נפשות המתכננת התרחבות תצטייד מראש בדוד 200 ליטר. משפחה הגרה בדרום החם יכולה להסתפק בדוד קטן יותר, כי ממילא יש ימי שמש רבים לאורך השנה ואספקת המים החמים הינה, איפה, רבה. וכן הלאה.

חימום על אנרגיית שמש וחשמל

היתרונות העיקריים הם החימום על אנרגיית השמש הניתנת חינם והמוזילה רבות את ההוצאות. יחד עם זאת, ניתן לחמם עם חשמל מה מייעל את השימוש. מבנה  הדוד דומה בכל הדגמים. המעטפת עשויה מפלדה חזקה והציפוי הפנימי מחומר מבודד המסוגל לשמור על חום המים לאורך שעות רבות. בכל דוד יש גוף חימום אשר מחמם את המים על ידי החשמל. ניתן למצוא בדודים רבים פלאנג' אשר מכיל גוף חימום, מאיץ ותרמוסטט יחד.

איכות הסביבה

המדינה מעוניינת לנצל מקורות אנרגיה חליפיים לשריפת דלקים לסוגיהם. לכן, העידוד להתקנת דודי שמש השומרים על איכות הסביבה. הם אינם מזהמים ותפוקתם גבוהה מאוד. ניתן למצוא מערכות קולטים בעלות תפוקות אנרגיה שונות. יש להתאימם לדודים ולהתקינם בזווית ובכיוון אופטימאליים לשמש. כך הם יוכלו לקלוט את קרניה לאורך מרבית שעות היום.

מערכת בטיחותית

התקנת דודי שמש ברחובות נעשית על פי הוראות יצרן ותקנים מקובלים וידועים. מוסיפים ברזי והתקני בטיחות חיוניים לשמירה על המשתמשים ועל המערכת. ניתן למצוא, בין היתר, תרמוסטט שנועד לויסות הטמפרטורה עד לדרגת 60 מעלות צלסיוס. רתיחה גבוהה מדי עלולה להרוס את הציפוי הפנימי. לא ניתן לתקנו ואז חייבים להחליף את הדוד לחדש. בנוסף, מתקנים, ברז ערבול למניעת כוויות, ברז ניתוק המופעל בעת נזילות ותקלות אחרות ובעת תיקונים, שסתומים לפריקת לחץ וכדומה.

תחזוקה נוחה

כל מערכת מגיעה עם אחריות שתנאיה נקבעים על פי שיקולי היצרן. היא ניתנת לשנים רבות מה שמעיד על איכותה ועל האמון הרב של היצרן בה. התחזוקה נוחה ונתן לבצעה ללא כל קושי. כדאי לתחזק אותה על בסיס קבוע כולל בדיקות וטיפולים לפני החורף. תחזוקה מיטבית תדחה בעיות ותשמור על המערכת מבלאי.

עלויות לעומת הוצאות

עלות מערכת הכוללת דוד שמש וקולטים הינה יחסית גבוהה לעלות דוד חשמל שהוא המתחרה בקטגוריה. זאת בעיקר בגלל הקולטים וההתקנה. עם זאת, החיסכון הכספי מחזיר את ההשקעה במהירות רבה, יחסית. גם עצם העובדה שלא צריך לזכור לחמם את המים בעיתות שונות עוזרת בהתנהלות. הידיעה שיש מים חמים לאורך מרבית ימות השנה כולל בימי חורף שמשיים מקלה רבות. בדודי שמש מתקדמים ניתן להתקין אפליקציות אשר בעזרתן ניתן לשלוט על חימום המים ממקומות שונים, וזהו שדרוג נוסף.

יצרנים ומשווקים מקצועיים

דודי שמש נפוצים מאוד בישראל, ולכן, ניתן למצוא יצרנים ומשווקים מקצועיים רבים המספקים שירות נהדר. העובדה הזאת תורמת לכך שהמחירים נוחים, היכולת לקבל שירותי תחזוקה ותיקונים מעולים קיימת. מומלץ לבחור בחברה בעל מוניטין המגיעה גם לקריאות מיוחדות.