שתי המערכות הנפוצות ביותר לחימום מים הן דודי שמש ודודי חשמל. דוד שמש מותאם לחימום באמצעות אנרגיית השמש ואנרגיית החשמל, ואילו, דוד החשמל יכול לפעול רק על אנרגיית החשמל. החוק מחייב התקנת דודי שמש בבניינים של עד 8 קומות. עובדה זאת והחיסכון הרב בהוצאות חימום הופכות אותו למועדף על הצרכנים. יחד עם זאת, לדודי חשמל יש יתרונות אחרים בזכות המגוון הרחב של הדודים המגיעים גם בנפחים קטנים המותאמים לדיירים בודדים או לזוגות.

מערכת דוד שמש

מערכת דוד שמש מורכבת מהדוד עצמו ומהקולטים המונחים על הגג. אלו מוצבים בזווית מתאימה לשמש כדי שיוכלו לקלוט את מרבית קרניה לאורך היום. הדוד עצמו יכול להיות מונח על הגג או בבית. החימום נעשה בתוך הקולטים המהווים מעין תיבה אטומה שהכיסוי העליון שלה עשוי מזכוכית שקופה. תחתית הקולט צבוע בצבעים כהים קולטי קרני שמש והחימום נעשה בתוך הצנרת המלאה במים. המים החמים מועברים לאגירה בדוד עצמו. שתי המערכות מחוברות ביניהם בצנרת מתאימה.

מבנה הדוד

מבנה דוד השמש דומה מאוד למבנה דוד החשמל. המסגרת החיצונית עשויה פלדה והציפוי הפנימי עשוי מחומר מבודד השומר על חום המים. בכל אחד מהם יש גוף חימום המחמם את המים עם הדלקת מתג החשמל. בשתי המערכות יש ברזים ואלמנטים לבטיחות. בין היתר: תרמוסטט לויסות חום המים עד לדרגת 60 מעלות צלסיוס. הוא מבטיח שלא תהיה רתיחה גבוהה מכך העלולה להרוס את הציפוי הפנימי. כל פגיעה בו אינה ניתנת לתיקון ומחייבת החלפת הדוד. כן יש ברזי ערבול למניעת כוויות, ברזי ניתוק המופעלים בעת תקלות ותיקונים ועוד. בדוד שמש יש גם שסתום פורק לחץ.

גדלים ומידות לדוד שמש וחשמל

דודי שמש בגדרה מגיעים בארבעה נפחים: 80, 120, 150 ו200 ליטר. המבוקשים והמומלצים ביותר הם בני  120 ליטר למשפחות בנות  4 נפשות ו150 ליטר משפחות בנות 5 נפשות. דודי חשמל מגוונים יותר וניתן למצוא גם את הגדולים המיועדים למשפחות. אלו מגיעים באותם גדלים כמו דודי שמש. עם זאת, יש גם קטנים בנפחי 30 ו 50 ליטר ועוד. אלו נועדו לבתים קטנים בהם מתגוררים אנשים מעטים. הם מתחממים במהירות כך שלאנשים אין צורך בהשקעה בקולטים יקרים. למעשה, כל לקוח בוחר לו את המתאים ביותר מבחינת צרכיו, טעמו האישי יכולותיו הכספיות ועוד.

התקנה

התקנת מערכות דודי שמש מורכבת יותר בגלל הקולטים ומאחר ויש צורך לבצע אותם על גגות. בגגות משופעים כמו גגות רעפים יש צורך בעיגונים מיוחדים המייקרים במעט את העלויות. דודי חשמל מותקנים אך ורק בתוך הבית ומתאימים לעליית גג, לגומחה ועוד. בשני המקרים צריך להכין תשתית חשמל הכוללת נקודת חשמל, ולעיתים, גם תקע קרוב. את העבודה הנ"ל מבצע חשמלאי מוסמך. מקובל ליצור מעגל חשמלי נפרד לדודי שמש וחשמל גדולים בגלל צריכת החשמל הגבוהה שלהם. הימצאות מכשירים זוללי חשמל נוספים על אותו קו עלולה לגרום לקצרים ותקלות אחרות.

תקלות ושירות מקצועי

שתי המערכות מגיעות עם אחריות יצרן שתנאיה נקבעים על ידי היצרנים. בכל אחת מהמערכות עלולות לצוץ תקלות עקב בלאי, חבלה, תאונה ועוד. אחרות הנפוצות היא הצטברות אבנית על גוף החימום. היא מגיעה מהמים ועוטפת בהדרגה את כל הגוף עד שמביאה להשבתתו. כאן אין ברירה אלא להחליף את גוף החימום. תקלות אחרות הן נזילות מהצנרת. בעיות אחרות לדודי שמש  הן תקלות בקולטים. מומלץ לקבל שירות מחברה בעלת מוניטין המתמחה בטיפול בשתי המערכות גם יחד.